Kuru Buhar

"Kuru Buhar" Nedir?

20 °C ve 1 atmosfer basınçta su sıvı fazdadır. Isıtılarak 100 °C'ye ulaşan su faz değişim noktasındadır ve ısıtmanın sürdürülmesi durumunda su buharlaşarak gaz fazına ulaşır. Suyun tamamen buharlaştığı noktaya doygun buhar adı verilir. Doygun buhar kapalı bir kap içerisinde ısıtılmaya devam edilirse, sıcaklığın yükselmesi ile kap içerisindeki basınç artar. Kapalı kap içerisindeki sıcaklık 185 °C'ye ulaştığında, genleşmeden dolayı basıç 10 Bar seviyelerine yükselir. Bu noktada buharın içerisindeki su yoğuşur ve kap içerisindeki %5 seviyelerinde mikro su partiküllerine sahip buhara "Kuru Buhar" adı verilir. 100 °C'deki buharın partikül büyüklüğü 2 mikron iken, 185 °C'deki "Kuru Buhar" 'ın partikül büyüklüğü 0.0006 mikron seviyelerindedir.

"Kuru Buhar" Nasıl Elde Edilir?

Menikini, 30 yılı aşkın süredir profesyonel ve endüstriyel temizlik sektöründe faaliyet göstermektedir ve buharlaştırılmış suyu temizlik ve sanitasyon amacıyla kullanan ilk firmalardan biridir.

"Kuru Buhar" elde etmek için özel olarak tasarlanan Buhar Jeneratörleri kullanılır ve suyun buhar tankı içerisinde 185 °C sıcaklığa kadar ısıtılması ve bu sıcaklıkta tank içerisinde 10 Bar basıncın oluşması neticesinde "Kuru Buhar" elde edilir.
Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemlerinin ilk versiyonlarında buhar kazanı, aynı zamanda su tankı  olarak da kullanılmaktaydı. Model ve kazan kapasitesine bağlı olmakla  birlikte, bir kazan dolusu su ile yaklaşık olarak 2 saatlik bir çalışma mümkün olmaktaydı. Kazanda su bittiğinde sesli ve ışıklı uyarı devreye girmekte ve sonrasında sistem, kullanıcı tarafından kapatılmaktaydı. Kazanın açılıp yeniden su ile doldurulabimesi için basıncın ve sıcaklığın düşmesi gerektiğinden, belirli bir sürenin geçmesi gerekmekteydi. Yeni bir çalışma çevriminin başlatılması, 15-25 dakika zaman almaktaydı. Bu kesikli çalışma tekniği, endüstriyel uygulamalar için sakınca doğurduğundan, bu zorluğun aşılması gerekmekteydi.
 
İkinci nesil olarak geliştirilen Sınırsız Otonomiye sahip Buhar Jeneratörü modellerde iki adet su tankı bulunmaktadır. Bunlardan biri "Kuru Buhar" ürününün elde edildiği basınçlı tank, diğeri basınçsız su depolama tankıdır. Basınçlı tank içerisindeki suyun azalması ile, basınçsız depolama tankı içerisindeki su bir pompa vasıtasıyla basınçlı tank içerisine gönderilmektedir. Basınçlı tank içerisine su doldurma işlemi buhar jeneratörünün çalışması sırasında yapıldığından, herhangi bir duruşa ihtiyaç duymadan kesiksiz çalışma imkanına ulaşılmıştır. Menikini Kuru Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemlerinin tamamında "Sınırsız Otonomi" sistemi uygulanmaktadır.

Temizlik ve Sanitasyon İşleminin tek bir operatör tarafından sürekli olarak uygulanması amacıyla üçüncü nesil, "Otomatik Su Dolum Sistemli" Buhar Jeneratörleri geliştirilmiştir. Bu ünitelerdeki basınçsız su depolama tankı içerisine otomatik olarak su ilavesi yapılabilmektedir. Su depolama tankı içerisine yerleştirilen seviye ölçer ve direkt su girişi üçüncü nesil buhar jeneratörlerine yapılan ilavelerdir. Su kaynağı olmayan işletme noktalarında kullanılması durumunda bu tip buhar jeneratörlerine, manuel olarak da su ilavesi yapmak mümkündür.

Kesikli Buhar Jeneratörü Sınırsız Otonomi Otomatik Su Beslemeli
Sınırsız Otonomi

"Kuru Buhar" İle Temizlik ve Sanitasyon

"Kuru Buhar", 150 °C ve üzeri sıcaklıklara çıkmış olması sebebiyle sterildir ve hiçbir zararlı canlı barındırmaz. "Kuru Buhar" sadece çeşme suyundan elde edildiğinden ve buhar jeneratörüne herhangi bir deterjan ilave edilmediğinden içerisinde kimyasal kalıntı bulunmamaktadır. İçerisindeki %5 oranındaki suyun, 0.0006 mikron seviyelerinde çok küçük partiküller halinde bulunması ve uygulama noktasından 15 cm. uzaklığa erişene kadar soğuyarak dokunulabilir hale gelmesi nedeniyle iş güvenliği riski yaratmamaktadır. Bu nedenlerle "Kuru Buhar", temizlik ve sanitasyon için güvenle kullanılabilecek bir ürün olarak kabul edilmektedir.

Menikini Kuru Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sisteminin kalbi, 185 °C sıcaklık ve 10 Bar basınçtır. "Kuru Buhar" uygulaması ile, yüzey ve kir arasındaki kimyasal ve toksik bağ çözgen (solvent) veya deterjan kullanmadan ortadan kaldırmaktadır. Uygulama noktasındaki basıç etkisiyle de kirler yüzeyden uzaklaştırılmakta ve sonuçta etkin, ucuz, ekolojik ve çevreci bir temizlik elde edilmektedir. "Kuru Buhar" sadece %5 seviyelerinde mikro yapıda su partiküllerine sahip olduğundan, uygulandığı noktada ve yüzeylerde ıslaklık oluşturmaz. Bu nedenle makina kumana ve elektrik panoları gibi su ile teması sakıncalı ekipmanların temizliğinde de güvenle kullanılabilir bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır.

Menikini Kuru Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemi kullanılarak yüzeylerden uzaklaştırılan kir ve atıklar, havlu, kurulama bezi, paspas...gibi yardımcı elemanlar ile silinerek temizlenebildiği gibi, vakum yardımıyla da ortamdan uzaklaştırılabilir. Yoğun kir barındıran uygulamalarda ihtiyaç duyulabileceği düşüncesiyle, bazı buharlı temizlik ünitelerine entere vakum sistemi uygulanmıştır. Bu ünitelerde hem "Kuru Buhar", hem de vakum aynı uygulama aksesuarı yardımıyla uygulanabilmektedir.

"Kuru Buhar" uygulaması, optimal düzeyde temizlik ve sanitasyonu garanti etmektedir. Menikini Sistemleri ile uygulanan "Kuru Buhar" 'ın yüzeye aktardığı ısı ile oluşan termal şok, E-Coli, Salmonella, Listeria dahil tüm patojen mikroorganizma ve tehlikeli bakterileri ortadan kaldırmaya yeterlidir. Deterjan uygulamalarında sıkça görülen bakteri direnci oluşmadan en etkin sanitasyon sağlanabilir. Bağımsız kuruluşlarca yapılan çeşitli testlerde; "Kuru Buhar" uygulaması ile standartların gerektirdiği ölçülerin ötesinde sanitasyon elde edildiği kanıtlanmıştır.

Çok küçük molekül büyüklüğüne sahip "Kuru Buhar", geleneksel temizlik yöntemlerle ulaşılamayan çatlaklar ve girintilere kolaylıkla ulaşarak temizlik ve sanitasyon işlemini hızlandırmakta, kolaylaştırmakta ve etkinliğini arttırmaktadır.

"Kuru Buhar" Teknolojisi, yüzey, ekiman ve çevre temizlik ve sanitasyonu dikkate alındığında endüstriyel temizliğin geleceğini teşkil etmektedir.

"Kuru Buhar" 'ın Deterjan İle Birlikte Kullanımı

Menikini Kuru Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemlerine, gerekli durumlarda kullanılabilmesi için deterjan tankı ilave edilmiştir. Deterjan tankı, gerekli durumlarda kullanılan ilave temizlik kimyasalını depolamak ve gerektiğinde dağıtmak amaçlıdır. Deterjan tankına sahip ünitelerde kullanılan uygulama aksesuarlarında, deterjan uygulaması basit el kontrol sistemleri bulunmaktadır. Deterjan istenirse tek başına veya "Kuru Buhar" ile birlite, ayrı uygulama noktalarından püskürtülebilir.

Dumlupınar Mahallesi, 83 Sokak, No.32/A, (35400) Buca - İZMİR / TÜRKİYE
Tel:+90.232.442 4041/42   Faks:+90.232.442 4042
Bilgi Almak için : bilgi@iz-bul.com