MERAK ETTİKLERİNİZ
"Kuru Buhar" Teknolojisi nasıl çalışır ?

Menikini Kuru Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemlerinde birçok doğal kuvvet kullanılmaktadır;

Sıcaklık: Isı, kir ve lekelerin yüzey ile arasındaki bağı zayıflatmaktadır. Menikini Sistemleri yüksek sıcaklıkta, temiz, steril, kuru buhar üretmektedir ve 185 °C'deki bu buhar, sistemin ısıtma haznesinde depolanmaktadır.

Nem: Su, doğadaki en mükemmel çözgen maddedir. Menikini Endüstriyel Temizlik Sistemleri suyu, 185 °C sıcaklıkta ve 10 Bar basınca sahip, %5 rutubette kuru buhara dönüştürmektedir. Ne kadar kuru diye sorarsanız? 240 gr.'lık bir bardak suyun 10 dakika gibi uzun bir sürede tüketilmesi (ya da püstürtülmesi) kadar. Bu sarfiyat, normal kullanımda 10 kW.'lık Menikini Endüstriyel Kuru Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemlerinin kullandığı su miktarıdır.

Ovma, Silme: Yüzeyin kuru buhar ile temizlenmesi sırasında gerekli hallerde, Menikini Sistemleri ile birlikte kullanılan alet ve ekipmanlar ile ovma, silme uygulanabilmektedir. Bu sert şekilde bir ovma işlemi değildir. Yüzey ile kir ve lekelerin arasındaki bağ kullanılan kuru buhar ile zayıflatılmışken, bunların yüzeyden uzaklaştırılması için kulanılan bir yardımcıdır.

Bahsedilen bu kuvvetlerin kombinasyonu, birçok yüzeyde mükemmel sonuç vermektedir.
Buharlı temizlik sistemine ihtiyacınız var mı?

Buharlı temizlik sistemleri, %5 rutubete sahip kuru buhar elde etmek için, 185 °C sıcaklık ve 10 Bar basınç kullanmaktadır. Bu sıcaklık ve basınç değerlerinin bakteri, küf ve alergenleri yoketmesi ve sanitasyon sağlaması nedeniyle buharlı temizlik ünitelerini ideal ekipmanlar olarak tanımlanmasını sağlamaktadır.

Buharlı temizlik üniteleri çoğunlukla kimyasal kullanılmadan uygulanmaktadır.
 
Kimyasal kullanmadan, aşırı su ve zaman sarf etmeden, güvenli, ekolojik ve çevreci bir yöntem arayan tüm işletmeler, Menikini Kuru Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemlerini kullanabilir.
Yüksek sıcaklıkta, saf, steril, kuru buharın kullanım avantajları nelerdir?
Kimyasal uygulamalar gıda maddesini etkilemekte ve uygulanan yüzeye tahrip edici zararlı etki gösterebilmektedir. Bütün Menikini Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemleri, geride herhangibir kimyasal kalıntı bırakmaksızın temizlik ve sanitasyon uygulanmasını sağlamaktadır. Kuru buhar, temizlenen yüzeyin tüm gözeneklerine girerek allerjenleri uzaklaştırmakta, kötü kokuları gidermekte, küf sporlarını ve zararlı bakteri, virüsleri, listeria, salmonella, E-coli gibi patojenleri yoketmektedir.
Kuru buhar uygulaması, en etkin ve çevreci temizlik ve sanitasyon ugulamasıdır.
Zararlı bakteri ve patojenler nasıl yok edilir?

Mikroplar ısı ile öldürülebilir. Gıda maddesi, merkez sıcaklığı 78 C'ye kadar ısıtıldığında ve bu sıcaklıkta birkaç saniye tutulduğunda, içeriğinde bulunan parazit, virüs ve ısıya dayanıklı sporlar geliştiren Clostridium dışıntaki tüm bakterilerin tamamen yokedilmektedir.

Kuru buhar formundaki yüksek sıcaklık, sağlık kurumlarında kullanılan cerrahi ekipman ve aletlerin sterilize edilmesi için uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Klorlu ve daha kuvvetli dezenfektanlar, sadece uygulanan yüzeyde organik bileşenlerin bulunmaması durumunda etkili olabilmektedir.

Menikini Sistemleri, yeterli ısıya sahip kuru buhar kullanarak, canlı hücre temizlik ve kontrolunu basit ve ucuz bir şekilde gerçekleştirir.
Buharlı Temizlik Üniteleri Alerji ve Solunumla İlgili Hastalıkların azaltılmasında kullanılabilir mi?

Kesinlikle. Bizler sürekli olarak mikrop, virüs ve toz akarları diye isimlendirilen çok küçük canlıların kalıntılarına maruz kalmaktayız. Bu küçük organizmalar, giysi, yatak, halı, perde ve döşemelerde bulunmaktadır. Araştırmalar, bu küçük organizma kaynaklı dışkıların, solunum yolu problemlerin ortaya çıkmasında en önemli etken oluşturduğunu belirlemiştir. Bu zararlılarla mücadele etmenin tek yöntemi sıcak, steril, kuru buhar kullanımıdır. Bu toz akarlarını yoketmek için bilinen tek yöntemdir. Menikini Kuru Buhar Sistemleri, solunum yolu rahatsızlıklarına sahip kişiler için benzersiz faydalar sağlamaktadır.

Kuru Buhar Teknolojisi güvenli midir? Buhar 100 °C üzerinde sıcaklığa sahipken ve basınç altındayken tehlikeli değil midir?

Tüm Menikini ürünleri, sürekli bir güvenli çalışma karakteristiği sağlamak amacıyla, her türlü güvenlik önlemleri gözetilerek tasarlanmış, CE, ISO 9001 ve GS gibi uluslararası bütün normlara uygun şekilde üretilmiştir. 
 
Çok küçük molekül büyüklüğüne sahip "Kuru Buhar", uygulama aparatını terkettiği an 104 °C sıcaklığındadır. Küçük molekül yapısı hızlı soğumaya neden olduğundan, "Kuru Buhar" 15 cm. yol katettiğinde dokunulabilecek sıcaklıklara düşmekte ve iş güvenliği açısından bir sakınca yaratmamaktadır.
Menikini uygulama aparatları, buhar basıncını hızlı ve güzenli şekilde dağıtacak şekilde tasarlanmıştır.

"Kuru Buhar" Hangi Uygulamalar İçin Önerilmez?

Menikini Kuru Buharlı Temizlik ve Sanitasyon Sistemleri, aşağıdaki durumlarda ya çok dikkatli kullanılmalı, ya da bu noktalarda "Kuru Buhar" dışında alternatif temizlik ve sanitasyon teknikleri uygulanmalıdır.

-Sıkıştırılmış kağıt, karton veya emaye olmayan tip boya ile boyanmış yüzeylerde kullanım tavsiye edilmez.

-Mumlu (waxlı) zeminlerde düşük basınç kullanınız. Büyük dikdörtgen fırça üzerine temizlik havlusu monte edip hızlı temizlik uygulayınız.

-Mumlanmamış vinil zeminlerde hızlı temizlik uygulayınız ve ısının bir noktada birikmesine imkan vermeyiniz. Bu durumda vinil malzeme yumuşayıp zemin dokusunun değişmesine neden olabilir.
Sistem Ekonomik Midir?

Endüstriyel temizlik amacıyla yılda milyarlarca TL harcanmaktadır. Ayrıca uygulanan bu temizlik sonucunda ortaya çıkan deterjan atıkları, sınırlı ve çok değerli su kaynaklarını kirletmektedir.

Menikini Sistemleri çok tutumludur ve kuru buharı üretmek için çok küçük mitarda su kullanmaktadır. Bu durum su tüketimini ve su kirliliğini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Temizlik ve Sanitasyon sürelerini geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında kısaltmakta, hem işçilik  hem de zaman kazancı sağlamaktadır.
Çevre ve Doğa Dostu Mudur?

Menikini Sistemleri sadece çeşme suyu kullanmaktadır ve bu suyu 185 °C'ye ısıtarak kuru buhar elde etmektedir. Sisteme ayrıca herhangi bir kimyasal, çözgen, klor, antiseptik, pestisit, herbisit ilave edilmediğinden çok sınırlı olan tatlı su kaynaklarımzın kimyasallarla kirletilmesi riskini ortadan kaldırmaktadır.

Menikini Kuru Buhar Sistemleri güvenli ve kullanımı son derece kolaydır. İşletmenizi, evinizi veya vücudunuzu herhangibir zehirli maddeye maruz bırakmamaktadır.
Farklı aksesuarları var mı?

Müşteri ihtiyaçları ve talepleri gözetilerek, en zor temizlik uygulamalarını dahi kolaylaştıran kırkdan fazla benzersiz aksesuar ve ekipman geliştirilmiştir.

Fiyat ve Satınalma Detaylarını nasıl öğrenebilirim?

Bizleri arayarak detaylar hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.


Dumlupınar Mahallesi, 83 Sokak, No.32/A, (35400) Buca - İZMİR / TÜRKİYE
Tel:+90.232.442 4041/42   Faks:+90.232.442 4042
Bilgi Almak için : bilgi@iz-bul.com