Algılanabilir Plastik Ürünlere İlişkin
Altı Soru ve Yanıtları...
 

Geçtiğimiz günlerde mısır gevreği ve çikolata-şekerleme ürünlerinde belirlenen plastik kontaminasyonu ve sonrasında gerçekleşen piyasadan ürün toplatmalar nedeniyle, algılanabilir plastik ürünlerimizi sizlere tekrar hatırlatma gereği hissederek bu bilgilendirme föyü hazırlanmıştır.

ALGILANABİLİR PLASTİK ÜRÜNLERE İLİŞKİN ALTI SORU VE YANITLARI :
1. Plastik nasıl metal gibi algılanabilir hale geliyor?
"Normal" plastikler, gıda işletmelerinde kullanılan Metal Dedektörü ve X-Ray Kontrol Sistemlerince algılanamaz. İçlerine, standart metal tespit sistemlerince algılanabilen, element düzeyinde metal ilave edilmiş özel polimerler geliştirilmiştir.  


2. Algılanabilir plastik parçaları ürün içerisinde nasıl tespit ederim?
Metal Dedektörü ve X-Ray Kontrol Sistemleri ve bu sistemlere ait red sistemleri, "Güvenli Gıda Maddesi" üretim proseslerinde temel gereksinimlerdir. Üretimin başlangıcında imalatta kullanılan hammaddeler, çok güçlü mıknatıslar ilave edilmiş sistemlerden geçirilerek içeriğindeki metal ve metal gibi algılanabilen plastik bulaşıklardan temizlenmektedir. Üretim sürecinin herhangi bir aşamasında gıda maddesi, ekipmanlardan kopan metal veya plastik parça bulaşmalarına maruz kalabilmektedir. Bulaşan bu metal ve plastik parçalarının son tüketiciye ulaşmasını engellemenin en etkin yolu, paketleme hattı sonuna uygun red mekanizmasına sahip Metal Dedektörü veya X-Ray Kontrol Sistemleri ilave edilmesidir. Üretim sırasında gıda maddesi içerisine bulaşan metal ve metal gibi algılanabilen plastik parçalar, bu kontrol ve red sistemleri sayesinde belirlenerek üretim hattından ayrılabilmektedir.

3. Tespit edilebilen en küçük plastik parçası hangi boyuttadır?
Gıda maddeleri, üretim süreçleri boyunca genellikle küçük boyutlardaki metal veya plastik parça bulaşmalarına maruz kalmaktadır. Metal gibi algılanabilir plastikten imal edilmiş bir ekipman parçası veya işletmede kullanılan sarf malzemeleri (tükenmez kalem, kulak tıkacı, kablo bağı gibi...) üretim makinaları içerisine düştüğünde kısa sürede parçalanmakta ve gıda maddesi içerisine kolaylıkla bulaşma riski ortaya çıkmaktadır. Bütün haldeki algılanabilir plastik ürünler veya bu ürünlerden kopan parçalar algılanabilir yapıdadır fakat metal bulaşıklarda olduğu gibi algılanabilir plastik bulaşıklarında da "Algılanabilir Minimum Boyut" söz konusudur. Bu minimum boyuttan daha küçük plastikler veya metaller, Metal Dedektörü veya X-Ray Kontrol Sistemleri tarafından tespit edilememektedir. Sıfır plastik veya metal bulaşmasını %100 garanti etmek mümkün değildir fakat tespit edilemeyen küçük parçalar genellikle tüketici için tehdit oluşturan bulaşma eşiğinin altındadır.
 

4. Algılanabilir plastik ürünlerin algılanma seviyeleri
Plastik bazının içerisine algılanabilir katkının kabaca ilave edilmesi, algılanabilir plastik ürün elde etmek için yeterli değildir. Türkiye Distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz İngiliz DETECTAMET firması, en yüksek seviyede algılanabilir özelliğe sahip plastik ürünlerin yegane imalatçısıdır. DETECTAMET, plastik ürünlerine algılanabilir özellik kazandıran ilave elementin ürün imalat kalıbı içerisinde homojen olarak dağılması konusuna özel önem vermektedir. Bu sayede algılanabilir plastik ürünlerimizden kopan parçalar, Metal Dedektörü ve X-Ray Kontrol Sistemlerinde mümkün olan en yüksek algılanabilir özelliği göstermekte ve kolaylıkla algılanabilmektedir. Metal ve algılanabilir plastik ürünlerin algılanabilirlik seviyeleri, gıda maddesinin yapısı (rutubet, tuz içeriği), ürünün kontrol sisteminden geçiş hızı, yönü ve kontrol sisteminin hassasiyeti... gibi birçok değişkene bağlıdır. Prensip olarak, hedeflenen ölçüde metal parçası kullanılan kontrol sisteminde tespit edilebiliyorsa, algılanabilir plastik ürün ve parçaları da kontrol sistemince belirlenip hattan uzaklaştırılabilmektedir.


5. Algılanabilir plastik ürünler "Gıda İle Temasa" uygun mu?
Algılanabilir plastik ürünlerden bazıları (ölçekli kap, kase, depolama kapları, karıştırıcı, kazıyıcı...gibi) sürekli gıda ile temas edecek standartlarda dizayn ve imal edilmektedir. Gıda ile sürekli temas etmeyen algılanabilir plastik ürünler ise FDA ve EU (EN1935:2004) standartlarına uygundur ve gıda ile teması güvenli ürün sınıfındadır.

6. Plastik ekipman ve malzemelerimin ne kadarı algılanabilir plastikten imal edilebilir?
Plastik bulaşma riskini minimuma indirmek isteyen gıda işletmeleri, algılanabilir plastik malzemeden imal edilmiş yüzlerce farklı ürün satın alabilirler.

İşletmeler öncelikle işletme bölgesinde gıda maddesine plastik bulaşma riski bulunan noktaları belirlemekle işe başlamalıdır. Algılanabilir ürün kullanımına, saç bonesi/filesi, kulak tıkacı, eldiven, galoş, tükenmez kalem, yazı bordu... gibi çalışanların her an kullandığı ve standart ürünlerle kolaylıkla yer değiştirilebilecek sarf malzemeleri ile başlanabilir. Sonrasında, standart plastik ürünlerle aynı fiziksel özelliklere sahip karıştırıcı, ölçü kabı, saklama kabı, temizlik kazıyıcısı, kablo bağı gibi üretim ve bakım gereçlerinin algılanabilir versiyonları kullanılabilir. Gıda ürünü içerisine plastik bulaşma riski bulunan üretim makinalarının parçaları da algılanabilir özellikte mühendislik plastikleri ile imal edilebilir ve bu noktalardaki plastik bulaşma riskleri azaltılabilir.
Kozağaç Mahallesi, 223 Sokak, No.65/1, (35390) Buca, İzmir-Türkiye
Tel:+90.232.442 4 041 / 42   Faks:+90.232.442 4 042
Bilgi Almak için : bilgi@iz-bul.com